autostarogard.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Grafika na karoserię auta
Autor Wiadomość
Bushido
Mistrz Kierownicy



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 3494
Skąd: brać na paliwo?
Wysłany: Wto Lut 16, 2010 02:29   Grafika na karoserię auta

Postanowiłem zrobić nowego manuala w którym zajmę się instruktarzem dotyczącym nanoszenia grafik na karoserię auta.Ale to mądrze zabrzmiało, ale spoko jest to prościej niż przeczytanie tego manuala zapewniam :wink: :D





No to standardowo lista rzeczy niezbędnych:




1.Szablon z naszą grafiką (można zamówić we firmie reklamowej której to zleciłem :wink: ).Pamiętajcie by prosić o projekt naklejony na folii transportowej by łatwiej można było przenieść nią szczegóły naszego szablonu. Koszt: w zależności od wielkości,ilości szczegółów i jakości podrzuconego przez nas projektu więc bliżej niesprecyzowany ale nie drogo :wink:

2.Farba jaką chcemy by naszą grafikę wykonać.W moim przypadku padło na farbę akrylową koloru czarny mat.Koszt: około 15zł za puszkę szpraju (od razu mówię nie jestem pewien czy akryl jest dobry do takich malowań i czy nie zejdzie po myciu myjką ciśnieniową ale czas pokaże)

3.Rozpuszczalnik Ekstrakcyjny,ten rozpuszczalnik jest najbardziej delikatnym rozpuszczalnikiem więc nie martwcie się o swój oryginalny/dorabiany lakier :wink: Jego zadanie to odtłuszczenie powierzchni przeznaczonej do malowania i przy okazji dokładniejsze oczyszczenie. Koszt: około 6zł (strzelam bo kupuję baniaki w hurtowni po 5L więc ceny małej butelki 0,5L nie znam)

4.Skalpel do odklejania detali naklejonego szablonu. Koszt: 10-25gr w aptece

5.Wałek mały krótko włosy (nie umiem tego inaczej nazwać ale każdy kuma o co loto :D ) Koszt: piątak wystarczy na luzie :wink:

6.Jakaś powierzchnia płaska do rozprowadzania farby,blaszka,kawałek plastiku itp

7.Opalarka,służy to delikatnego podgrzania powierzchni do której chcemy przykleić szablon

8.Szmatka do rozpuszczalnika bo ręką raczej się nie da :D



No to jedziemy :twisted:



Jeśli już mamy szablon z naszym projektem grafiki to możemy ruszać dalej do boju.U mnie padło na samuraja którego pomógł mi przerobić na krzywe wektorowe, kolega Fullas za co mu wielkie dzięki i rewanżyk w pizzerii :wink: (kiedyś :lol: ).



A tak wygląda wycięty szablon który jest naklejony na folię transportową (folia transportowa to przezroczysta folia do której jest przyklejona naklejka od jej gładkiej strony dzięki czemu gdy ją nakleimy i zaczniemy ściągać folię transportową to naklejka którą nakleiliśmy będzie zawierała w odpowiednim miejscu wszystkie szczegóły których ręcznie byśmy tak dokładnie nie przykleili).Uff nie wiem czy coś z tego skumaliście ale łatwiej skumać w realu jak to wygląda niż opisać :D Oto szablon:



Najpierw myjemy miejsce w którym ma być przyklejony szablon naszej grafiki,gdy wyschnie to wtedy odtłuszczamy to miejsce rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym i dajemy mu jakieś 10 sekund by wyparował.

Podgrzewamy karoserię delikatnie by klej mógł lepiej przywrzeć do blachy tak by pod czas malowania farba nie dostała się pod naklejkę i zepsuła nam wygląd całości a poprawki są zawsze bardziej widoczne niż raz a dobrze zrobiony pierwszy raz :wink:

Ustalamy gdzie chcemy przykleić nasz szablon przy czym kierujemy się bliskością do jakiegoś punktu odniesienia np równoległość w stosunku do linii szyby,do przetłoczenia karoserii,do równej odległości między np szybą a nadkolem itp.

Technika odniesienia się do jakiegoś punktu bardzo się przydaje gdy chcemy by nasze malowidła były w tych samych miejscach np po obu stronach karoserii w tych samych miejscach, a nie jedna bardziej w dół a druga w bok itp bo to wygląda mało profesjonalnie.Nawet jeśli robimy to pierwszy raz to róbmy to z jajami i kierujmy się radami weteranów :wink: (mój wujek siedzi w tym fachu wiele lat i jest moim mentorem dla tego opisuję dokładnie nasze poczynania byście mogli uzyskać najlepszy efekt)

Gdy już przykleiliśmy szablon i dobrze go docisnęliśmy do karoserii by nie odszedł pod czas malowania to pamiętajmy o tym by nie pomazgać paluchami po miejscach które odkrywa szablon bo są one odtłuszczone i przygotowane do malowania a tam gdzie będą nasze paluchy to farba stamtąd zejdzie lub będzie brzydko wyglądać więc uważajcie :wink:

Tak wygląda pierwsza warstwa farby:



Teraz w przypadku gdy posługujemy się szprajem to psikamy nim na uprzednio znaleziony kawałek blachy,plastiku itp by móc wałkiem równo sobie rozprowadzić po nim farbę.Ci którzy mają farbę z puszki mają tą samą zabawę by równomiernie rozprowadzić farbę więc czy szpraj czy pucha z farbą nie ma to znaczenia :wink:

Pamiętajcie by nie iść na łatwiznę i nie malować szprajem bezpośrednio po szablonie bo prawie napewno spieprzycie sprawę bo dacie za dużo lub nierównomiernie farbę i efekt nie będzie taki fajny jak wałeczkiem :wink:

Ważne by cienko ale dokładnie nakładać farbę,odczekać i dać kolejną.U mnie poszły trzy cienkie warstwy by nie było brzydkiego uwypuklenia farby która by wyglądała jak naklejka a nam przecież chodzi o to by to był nasz własny projekt a nie byśmy zostali posądzeni o przyklejenie sobie "tjuningowej" naklejki z Tesco :D

Tu już wujek i jego pewna ręka w której śmiga wałeczek że aż kamera nie daje radę tej szybkości utrwalić :D Żartuję, Wy róbcie to powoli i dokładnie a szczególnie w rowkach i bardziej wąskich fragmentach szablonu :wink:



Jeśli farba już wyschła to od razu zabieramy się za DELIKATNE odrywanie elementów szablony od auta oczywiście zaczynając od obramowania które jest największą powierzchnią.Róbmy to w miarę szybko ale dokładnie bo gdy klej z naklejki za długo jest przyklejony do lakieru to po zerwaniu zostawia klej co jest bardzo upierdliwe do usunięcia i brzydko wygląda ale spokojnie, w 15 minut powinniśmy dać radę wypieprzyć wszystkie detale naszego szablonu :wink:

Tak wygląda pomalowany element przed zdjęciem szablonu gdy już mamy pewność że farba wyschła



Teraz gdy już nasze dzieło jest już ukończone i widnieje na naszym aucie to dajmy mu spokojnie wyschnąć i przyjąć się naszemu lakierowi :)

Nie jestem pewien czy użyłem dobrej farby bo może zejść po myciu karszerem (hgw jak to się pisze) no ale nie jestem pewien, czas pokaże po prostu nie mam 100% pewności co zaznaczam by nie było że "koleś z klubu gada bzdury" :wink:

Jeśli udało się to tak jak u mnie to efekt powinien być zwalający kupę w gacie i budzić zazdrość i pożądanie :lol: :twisted:

Efekt końcowy,przepraszam za gównianą jakość zdjęć ale karoseria zawsze dawała refleks świetlny od lampki błyskowej z aparatu ale na spocie zobaczycie w realu i sami to lepiej ocenicie dla tego puki co daję parę zdjęć w różnym oświetleniu :wink:









Powodzenia drodzy klubowicze, w razie pytań piszcie to Wam pomogę :wink:
 
 
cimar
Szybki i wściekły
Naczelnik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 5105
Skąd: Północ
Wysłany: Wto Lut 16, 2010 15:27   

ładna ta naklejka hmm jak coś pisz kiedy zacznie ci się niszczyć jak wytrzyma dłużej niż 2 miechy to sobie walnę na masce :lol:
 
 
Jankes
Mistrz Kierownicy
Papież



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 2622
Skąd: Rywałd
Wysłany: Nie Mar 21, 2010 04:55   

Na live wygląda lepiej...
_________________


Go Hard or Go Home... tutaj nikt
nie jara się springami Eibacha -40 i
oponą 205/45, tutaj tnie sie
kolektory na części i składa na
nowo żeby urwać jeszcze pół
centa...
 
 
 
Bushido
Mistrz Kierownicy



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 3494
Skąd: brać na paliwo?
Wysłany: Pon Mar 22, 2010 15:07   

Tak jak mówiłem że na foto były refleksy świetlne i wyglądało analnie :mrgreen:

Jak jeszcze raz ktoś zapyta "sam robiłeś tą naklejkę?" to stracę wiarę w umiejętność czytania przez takich ludzi :lol:
_________________

 
 
cimar
Szybki i wściekły
Naczelnik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 5105
Skąd: Północ
Wysłany: Pon Mar 22, 2010 15:17   

hmm osobiście sam podchodziłem to tego malowanego cuda, ładnie to wygląda estetyka i profesjonalizm przemalowania :twisted:
_________________
"Bo los z nas drwi, drwi z nas co dzień"
 
 
Bushido
Mistrz Kierownicy



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 3494
Skąd: brać na paliwo?
Wysłany: Pon Mar 22, 2010 15:25   

Jakby ktoś chciał podobny gotowy szablon ze swoim projektem to na PW niech pisze to może da się coś zamówić ;)
_________________

 
 
fullas
Kierowca kat. B
Kierowiec rajdowy



Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 243
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: Nie Mar 28, 2010 01:44   

Nie wiedziałem że to tak dobrze wyjdzie :)
 
 
Bushido
Mistrz Kierownicy



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 3494
Skąd: brać na paliwo?
Wysłany: Nie Mar 28, 2010 12:56   

Sam obrabiałeś wektorowo ten projekt więc wiedziałeś przede mną jak to wyjdzie :D
_________________

 
 
fullas
Kierowca kat. B
Kierowiec rajdowy



Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 243
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: Nie Mar 28, 2010 22:52   

Na monitorze to zawsze co innego niż gotowiec więc jestem z nas dumny że wyszło ładnie :grin:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11